Tajemnicza Zagadka Stonehenge

Stonehenge, nazywany często ósmym cudem świata, to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc na ziemi. Usytuowany na równinie Salisbury Plain w Anglii, ten starożytny megalit stanowi archeologiczne zagadnienie, które od wieków przyciąga uwagę badaczy, turystów i duchowo poszukujących. Zbudowany z gigantycznych kamieni, które ważą nawet do 50 ton, Stonehenge powstał prawdopodobnie w okresie od 3000 do 2000 lat przed naszą erą. Choć wiele teorii zostało zaproponowanych, jego cel i sposób budowy pozostają tajemnicą, wciąż oczekując na odszyfrowanie.

Historia i Konstrukcja

Stonehenge składa się z dwóch głównych części: Wewnętrznego Pierścienia, zbudowanego z tzw. “Bluestone” (kamienie o niebieskim zabarwieniu) i Zewnętrznego Pierścienia, składającego się z potężnych megalitycznych głazów, zwanymi Sarsenami. Wewnętrzny Pierścień został zbudowany jako pierwszy, a w kolejnych etapach dodano Zewnętrzny Pierścień, który został ułożony w formie tzw. “trilithonów” – dwóch pionowych kamieni wspierających poziomy głaz.

Cele i Teorie

Zagadka Stonehenge jest obiektem badań wielu teorii i spekulacji. Jedną z najpopularniejszych koncepcji jest ta, że Stonehenge był astronomicznym kalendarzem używanym przez starożytnych Celtów do obserwacji zjawisk astronomicznych, takich jak przesilenia słoneczne i równonocne. Inna teoria mówi, że stanowił on miejsce kultu religijnego lub nekropolię dla elitarnych przedstawicieli ówczesnych społeczności.

Zagadka Transportu Megalitycznych Kamieni

Jedną z najbardziej zadziwiających kwestii dotyczących Stonehenge jest zagadka transportu tych gigantycznych kamieni przez rozległe tereny. Naukowcy i inżynierowie próbowali odtworzyć starożytną technologię, ale nadal pozostaje to zagadką. Najnowsze teorie wskazują na możliwe użycie drewnianych bali, które mogły pomóc w przemieszczeniu kamieni.

Mistyczne Właściwości

Stonehenge jest również utożsamiany z mistycznymi właściwościami i magicznymi energiami. Osoby wierzące w duchowość przekonują, że miejsce to jest centrum połączenia z kosmosem i otwiera drzwi do innych wymiarów. Co roku, zwłaszcza podczas przesileń słonecznych, rzesze ludzi gromadzą się wokół Stonehenge, aby świętować te specjalne okazje i doświadczyć tajemniczej energii tego miejsca.

Stonehenge w Kulturze Popularnej

Stonehenge nie tylko przyciąga poważnych badaczy i duchowe dusze, ale także stanowi inspirację dla wielu artystów, pisarzy i reżyserów. Liczne filmy, książki i gry wideo wykorzystują ten starożytny zabytek jako ważny element fabuły. To ikoniczne miejsce jest również ważnym elementem w promocji brytyjskiej turystyki.

 

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0