Najwyższe wieżowce

źródło: https://pl.wikipedia.org

Najwyższe budynki świata – Wznoszące się ku niebu architektoniczne arcydzieła

Każdy kolejny rok przynosi nam nowe rekordy w wysokościach budynków, które wydają się wznosić ku niebu jak potężne iglice. Oto niektóre z najbardziej imponujących i najwyższych wieżowców, które zdumiewają swoim wyglądem i doskonałością konstrukcji.

Burdż Chalifa, Dubaj – 828 metrów

Niepodważalnie na pierwszym miejscu w rankingu, Burdż Chalifa dominuje nad dubajskim horyzontem. Ukończony w 2010 roku, ten 163-piętrowy potwór nie tylko cieszy oczy swoją monumentalną sylwetką, ale także oferuje niezapomniane widoki na otaczające go miasto.

Merdeka 118, Kuala Lumpur – 679 metrów

Najświeższy członek elitarnej listy, Merdeka 118, stanowi dumę stolicy Malezji. Jego nazwa, „merdeka”, oznacza „niepodległość” w języku malajskim i symbolizuje dumną historię kraju. Ukończony w 2022 roku, ten 118-piętrowy gigant jest jednym z najnowocześniejszych i najwyższych wieżowców na świecie.

Shanghai Tower, Szanghaj – 632 metry

Kuszący swoim nowoczesnym designem, Shanghai Tower wznosi się nad chińskim miastem. Wybudowany w 2015 roku, ten 128-piętrowy wieżowiec jest znany nie tylko z olśniewającej wysokości, ale także z zaawansowanych rozwiązań ekologicznych, które czynią go przyjaznym dla środowiska.

Abradż Al-Bajt, Mekka – 601 metrów

Wyjątkowy wśród najwyższych budynków, Abradż Al-Bajt to budynek o niezwykłej roli kulturowej. Stanowiący najwyższy hotel na świecie, wieżowiec wznosi się obok Wielkiego Meczetu w Mekce i jest ważnym miejscem pielgrzymkowym dla muzułmanów.

Ping An International Finance Centre, Shenzen – 599 metrów

Górujący nad chińskim miastem Shenzen, Ping An International Finance Centre jest kwintesencją nowoczesności. Zakończony w 2017 roku, ten 115-piętrowy budynek zdobi panoramę miasta i oferuje spektakularne widoki z jego tarasu widokowego.

Lotte World Tower, Seul – 554 metry

Inspirujący się koreańską ceramiką, Lotte World Tower w Seulu jest architektonicznym arcydziełem. Ukończony w 2017 roku, ten 123-piętrowy wieżowiec zachwyca swoim harmonijnym designem i jest dumą stolicy Korei Południowej.

One World Trade Center, Nowy Jork – 541 metrów

Względem swojej historycznej roli, One World Trade Center jest nie tylko jednym z najwyższych, ale także jednym z najbardziej symbolicznych budynków na świecie. Ukończony w 2014 roku, ten 94-piętrowy budynek stanowi hołd dla ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Guangzhou CTF Finance Centre oraz Tianjin CTF Finance Centre, Guangzhou i Tianjin – 530 metrów

Chińskie miasta Guangzhou i Tianjin mają swoje udziały w imponującej wysokości – 530 metrów. CTF Finance Centre w Guangzhou został ukończony w 2016 roku, a jego odpowiednik w Tianjin w 2019 roku.

CITIC Tower, Pekin – 528 metrów

Reprezentujący stolicę Chin, CITIC Tower w Pekinie jest dumą architektury kraju. Ukończony w 2018 roku, ten 109-piętrowy budynek jest majestatycznym elementem pekińskiego horyzontu.

Wszystkie te budowle nie tylko wznoszą się ku niebu, ale także inspirują i fascynują swoim wyglądem oraz nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Stanowią one dowód na nieograniczone możliwości ludzkiego inżynieringu i są wyjątkowymi świadectwami nowoczesnej architektury.

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0