Kontynenty

Azja,

największy kontynent na Ziemi, zajmuje imponującą powierzchnię około 44,6 miliona kilometrów kwadratowych. Leży głównie na półkuli północnej i wschodniej. Część badaczy uważa, że wraz z Europą tworzy jeden rozległy kontynent znany jako Eurazja, obejmujący ponad 55 milionów kilometrów kwadratowych.

Afryka,

drugi co do wielkości kontynent, rozciąga się na ponad 30 milionach kilometrów kwadratowych. Leży zarówno na północ, jak i na południe od równika, a także na wschód i zachód od południka 0°, obejmując tym samym wszystkie półkule. To na afrykańskiej ziemi znajduje się najwięcej państw w porównaniu do innych kontynentów.

Ameryka Północna,

zajmująca obszar ponad 24 miliony kilometrów kwadratowych, leży w całości na półkuli północnej i zachodniej.

Ameryka Południowa

o powierzchni niż 18 milionów kilometrów kwadratowych, rozciąga się po obu stronach równika. Niektórzy uważają obie Ameryki za jeden kontynent.

Antarktyda,

o powierzchni zaledwie 13 milionów kilometrów kwadratowych, otacza biegun południowy. Jest to jedyny znaczący ląd na naszej planecie, który nie należy do żadnego państwa.

Europa,

zajmująca powierzchnię około 10,5 miliona kilometrów kwadratowych, leży wraz z Azją na półkuli północnej i wschodniej, jednak jej krańce sięgają również półkuli zachodniej.

Australia,

najmniejszy z kontynentów, rozciąga się na obszarze zaledwie 7,5 miliona kilometrów kwadratowych, nie licząc przyległych wysp Oceanii (łącznie z nimi – 8,5 miliona kilometrów kwadratowych). Jest ona usytuowana na półkuli południowej i wschodniej. Cały kontynent jest zamieszkany przez jeden kraj o tej samej nazwie.

What’s your Reaction?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0